Drewniane meble a ekologia

Czy kupując drewniane meble postępuję ekologicznie? Zdecydowanie tak.
Drewno jest materiałem całkowicie odnawialnym, ekologicznym i w pełni biodegradowalnym.

Historia zaczyna się w lesie. W polskich lasach prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna. Oznacza to, że każde ścięte drzewo jest ewidencjonowane, a leśniczy są odpowiedzialni za zasadzenie nowych drzew. Jak wygląda cykl węglowy lasu naturalnego w stosunku do lasu, w którym prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna przedstawia poniższa ilustracja:

Cykl węglowy lasu

Oczywiście przez przez cały okres eksploatacji mebli drewnianych węgiel zawarty w drewnie jest magazynowany. Dzięki temu zapobiegasz wydostaniu się tego węgla do atmosfery. Produkty firmy TimberPlus są stworzone tak, aby użytkować je przez długie lata. Oznacza to nasz wkład w dbanie o atmosferę i jak najmniejszą emisję CO2.

Gdy po kilkunastu latach drewniany mebel zechcesz wymienić, by zastąpić nowym wiesz, że nie zanieczyścisz środowiska gdy go wyrzucisz. Natura poradzi sobie i rozłoży elementy drewnianego hamaka czy fotela wiszącego w ciągu kilkudziesięciu lat. Metalowe elementy złączne możesz oddać do utylizacji i zostaną one przerobione na nowe produkty. Porównaj teraz produkty plastikowe do drewnianych. Produkcja plastiku to ogromne obciążenie dla środowiska a natura nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z niepotrzebnym już plastikiem.

Warto również wiedzieć, że gospodarka prowadzona przez Lasy Państwowe to stałe zwiększanie lesistości Polski. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, a więc w 1945 roku wskaźnik lesistości w kraju wynosił około 20%. Od tamtego czasu obszar lasów stale się powiększa i aktualnie zajmuje około 30% terenu Polski. Program zwiększania lesistości ma w założeniu zwiększenie powierzchni lasów do 33% w 2050 roku.

Gospodarka Lasów Państwowych obejmuje także udostępnianie lasu społeczeństwu. Zakup drewna w polskich lasach i prowadzona przez lasy polityka to także dbanie o to aby mieszkańcy okolicy mieli możliwość spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu.

Dlaczego drewniane meble są ekologiczne?
W dzisiejszym społeczeństwie, coraz większą wagę przykładamy do naszego wpływu na środowisko naturalne. Z tego powodu rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami we wszystkich sferach naszego życia – również w aranżacji wnętrz. Jednym z popularnych wyborów, które wyróżniają się ekologicznym charakterem, są drewniane meble. Dlaczego warto postawić na nie, gdy dbamy o naszą planetę?

Po pierwsze, drewno jako materiał jest odnawialne i biodegradowalne. W przeciwieństwie do wielu innych surowców używanych do produkcji mebli, drewno pochodzi z natury i może zostać poddane procesowi biodegradacji. Oznacza to, że po zakończeniu swojego żywota, drewniane meble mogą całkowicie rozłożyć się w naturalny sposób, nie zostawiając szkodliwych substancji w środowisku. Jest to ważne zwłaszcza w obliczu rosnącej ilości odpadów na świecie.
Po drugie, drewno jest trwałym materiałem. Kiedy zainwestujemy w solidne drewniane meble, możemy mieć pewność, że będą nam służyć przez wiele lat. Drewno jest znane ze swojej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, nawet jeśli meble zostaną poddane intensywnemu użytkowaniu, nie zniszczą się tak łatwo jak meble wykonane z innych materiałów. To oznacza, że nie będziemy musieli wymieniać ich na nowe co kilka lat, co prowadzi do redukcji ilości odpadów w długiej perspektywie czasowej.
Po trzecie, warto podkreślić, że drewniane meble są również estetyczne i ponadczasowe. Drewno ma naturalny urok i ciepło, które może nadać każdemu pomieszczeniu elegancji. Co więcej, stylowe wzornictwo drewnianych mebli sprawia, że są one ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Niezależnie od tego, czy aranżujemy klasyczną czy nowoczesną przestrzeń, drewno zawsze będzie pasowało. Dzięki temu, nie będziemy musieli często zmieniać naszych mebli, co znowu przyczynia się do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko.
Oczywiście, ważne jest, aby wybierać drewno zrównoważone, pochodzące z legalnego źródła. Szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikowane drewno, które potwierdza, że produkcja drewnianych mebli odbyła się z poszanowaniem lasów i ich gospodarki.
Podsumowując, drewniane meble są doskonałym wyborem dla tych, którzy dbają o ekologię. Odnawialność, trwałość, estetyka i zrównoważony sposób produkcji to tylko niektóre z powodów, dla których warto postawić na meble wykonane z tego naturalnego materiału.

Biuro / infolinia

Jeśli masz jakieś pytania - zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, jesteśmy dostępni w godzinach pracy od poniedziałku do piątku.